V roce 2013 nám cestovatel Emil Zcestovalý věnoval seznam zemí, které bychom měli podle jeho názoru navštívit. Tak začala Letní cestománie. Každý den jsme se naučili základní slova, která by se nám mohla ve státech hodit. Za každý prozkoumaný stát jsme dostali diamanty, které nám ve finále pomohly nalézt cestovatelské talismany.

První den jsme se vypravili do Francie, kde nám počasí vážně přálo a tak jsme si užívali vodních her na francouzských riviérách.

Druhý den tábora jsme museli překonat La Manche. Museli jsme si s sebou vzít cestovatelské pasy a projít přes přísnou kontrolu, která dala mnohým zabrat. V Anglii, kam jsme se dostali jsme zkusili čaj o páté a na večer si každý oddíl připravil jednu Shakespearovu hru.

Následující deštivé ráno nás přesunulo do USA, každý tým musel přestrojit svého instruktora za nějakou známou postavu Spojených států. Odpoledne jsme zamířili do Las Vegas a zahráli si o táborové peníze.

Čtvrtý den jsme zavítali k americkým sousedům – do Kanady. Museli jsme se hodně zapotit, abychom se v tomto mrazivém prostředí zahřáli. Večer jsme viděli představení Mr. Beana, který odpočíval od anglického života právě v Kanadě.

Pátého dne nám dal Emil volno od putování po světě a poslal nás na výlet do Moravské Třebové, kde si všichni doplnili zásoby, v aquaparku se vyřádili a nabrali síly na další dobrodružství.

Šestý den si vedoucí prostřídali role, takže najednou měl každý oddíl jiné vedoucí. Dopoledne jsme se utkali v závodech Formule 1. Odpoledne jsme dostali zprávu o chystaném večerním karnevalu, takže jsme si vyrobili masky a večer si pořádně užili.

Sedmý den jsme se vypravili na Antarktidu, což nebylo tak jednoduché, jak se mohlo zdát. Nejprve bylo nutné zajistit zásoby, získat potřebné informace a prověřit fyzickou zdatnost, zda se opravdu všichni mohou na namáhavou cestu vypravit. Jídla, které týmy vařily, dopadla překvapivě úspěšně, nikdo se nezalekl ani hry Scrabble na sněžnou tématiku a výsledky testů byly u všech na 1, tak jsme si mohli jít odpočinout před cestou.

Osmý den se nesl v duchu dobývání Antarktidy. Stejně jako Amundsen jsme odolali všem nástrahám a na Antarktidu se všichni dostali v pořádku.

Je libo kaligrafii, rýži nebo sumo? V tom případě byl devátý den přímo pro vás, jelikož jsme se vydali do Japonska. Zkusili jsme jíst hůlkami, napsali jsme si svá jména tradičními čínskými znaky a ani klání v sumo zápasech nechybělo.

Za výpravu do Japonska jsme získali dokonce 2 drahokamy a tak jsme si mohli desátý den udělat volno. Zavítali jsme do blízkého města, kde jsme museli všechny oddíly splnit několik záludných úkolů. Večer jsme završili diskotékou.

Jedenáctý den jsme zavítali do Řecka, ale moc dlouho jsme se nezdrželi, protože nás čekala nejoblíbenější hra tábora – vlajkovka. Tu jsme hráli až do pozdního večera.

Dvanáctý den se každý tým musel vydat na závěrečnou cestu, kde byly prověřeny veškeré znalosti, které jsme měli během tábora získat. Na konci nám Emil předal cestovatelské amulety, které nás ochrání na našich dalších cestách. A protože jsme všechny úkoly zdárně splnili, tak pro nás vedoucí přichystali slavnostní večeři.

Poslední den tábora byly rozdány diplomy za celotáborovou hru, vlajkovku, ale i za největšího čuníka, co se týče úklidu ve stanech.

Hrdě hlásíme, že letošní tábor se povedl.