Tábor v roce 2016 byl zasvěcen objevům a vynálezům, tudíž měly děti za úkol během tábora „vynaleznout“ nejzásadnější zařízení pro lidstvo.


Program tábora 2016

 

1. den – Deštivý příjezd do tábora

Po příjezdu do tábora a obědě se děti ubytovaly do stanů a byly rozděleny do jednotlivých oddílů, ve kterých se musely navzájem seznámit. Večer při pečení špekáčku se z lesa najednou ozval neznámý zvuk. Když jsme se vydali situaci prozkoumat, tak jsme nalezli komunikační zařízení s dopisem z budoucnosti, kde nás budoucí občané Země prosili o pomoc se znovu vynalezením přístrojů, které lidstvo v budoucnosti bohužel ztratilo.

 

2. den – Vynález ohně a papíru

Z budoucnosti nejprve přišel požadavek na vynález ohně. Děti dopoledne společně sháněly dřevo na oheň a poté měly za úkol v týmu co nejrychleji rozdělat oheň a přepálit provázek. Po úspěšném absolvování všemi oddíly byla běhací hra na sbírání sirek. Odpolední program po poledním klidu byl zasvěcen vynálezu papíru. Nejdříve bylo třeba dát dohromady návod pro jeho výrobu a pak děti převedly teorii do praxe. Když byly všechny úkoly z budoucnosti úspěšně splněny, tak si týmy vytvořily oddílové vlajky a večer byl věnován táborovému ohni.

 

3. den – Vynález dopravních prostředků

Naše společnost si již ani neumí život bez luxusních dopravních prostředků představit a tak bylo nutné tyto technologie zajistit i pro společnost budoucí. Ke zvýšení motivace pro naše objevování jsme od nich získali i část mapy k pokladu, který se v okolí tábora ukrývá. Děti si dopoledne zahrály Ponorky a proběhla oblíbená Bramborová liga. Odpoledne bohužel pršelo, tudíž bylo částečně věnováno pro rukodělné činnosti jako pletení náramků, tvorby řetízků z korálků a kreslení. Když konečně přestalo pršet, tak dostal každý tým zadání na dopravní prostředek, který musel vytvořit z přírodních materiálů.
Po úspěšném prozkoumání dopravních prostředků napsaly děti vzkazy do budoucnosti, které jsme společně komunikačním kanálem odeslali.

 

4. den – Casino

Kvůli dalšímu deštivému počasí jsme museli dočasně intenzivní vynalézání přerušit a dopoledne děti odpočívaly v „kasinu“. Odpolední déšť nás zahnal do společenského stanu, kde týmy přenášely pomocí brček fazole na čas. Druhou část odpoledne každý tým věnoval přípravě večerního programu pro ostatní a ten byl také večer uskutečněn.

 

5. den – Vynález tříděného odpadu

Aby budoucnost nezaplavily odpadky, tak jsme museli poslat instrukce ke správné recyklaci. Nejprve ovšem musela kvůli obědu proběhnout Bramborová liga a poté na tábor zavítala návštěva, která se recyklací zabývá, a připravila dětem bohatý program v duchu třídění odpadu. Kromě cen zanechala dětem odpolední úkoly spojené s recyklací. Večer jsme si od ekologie odpočinuli při táboráku.

 

6. den – Výlet do Stříbra

Dnes jsme se vydali do blízkého města Stříbra, kde na nás čekala prohlídka místní štoly a projížďka vláčkem. Ve městě děti musely obstarat suroviny na náš národní vynález – chlebíčky. Ty pak v táboře týmy připravily a ohodnotila je odborná porota složená z vedoucích. Večer byl zasvěcen rytmu a diskotéce.

 

7. den – První pomoc

Zpráva z budoucnosti byla tentokrát skutečně vážná, protože lidstvo přišlo o poznatky v lékařství. Děti dopoledne vyslechly přednášku ohledně první pomoci od naší zdravotnice a odpoledne pro ně vedoucí připravily stezku, kde děti mohly nově nabité znalosti využít. Pomohly zachránit zraněné a poznatky o základech zdravotní péče mohly být sepsány a poslány do budoucnosti. Mladší táborníci měli večerku posunutou na dřívější hodinu, zatímco ti starší si zahráli noční hru Čarodějnice.

 

8. den – Vynález kompasu

Doprava bez GPS? Pro nás už těžko. My jsme ale s dětmi začali s něčím trochu jednodušším, takže dnešek byl pro starší určen pro orientaci na mapě a práci s buzolou. Mladší táborníci se pokusili vyrobit ty nejjednodušší kompasy z jehly a listu. Naše orientační „šílenství“ bylo bohužel přerušeno deštěm (počasí nám letos vůbec nepřálo), takže jsme se vrátily k pletení bužírek, náramků z bavlnek a  kresbě kompasů, aby budoucnost věděla, jak si ho vyrobit stejně jako my. Večer si děti zahrály Riskuj!

 

9. den – Vodní den

Konečně trochu toho letního sluníčka!!! V takovém horku se nedalo pracovat a tak jsme se dopoledne prošli, aby se nám tábořiště neokoukalo a hráli jsme oblíbené hry mezi oddíly a konečně nám uschlo všechno oblečení, které jsme během minulého týdne prali (většinou proto, že někdo uklouzl a spadl do bahna, kterého díky dešti bylo všude požehnaně). Odpoledne jsme si užili vysokých teplot, protože jsme otestovali sílu vůle dětí, při polévání studenou vodou.

 

10. den – Vynález střelného prachu

Dnes se děti formou olympiády seznámily s nejrůznějšími zbraněmi jako luk, prak nebo vzduchovka. Přesnost jsme prověřovali na stanovištích jako hod na koš nebo kroužky. Odpoledne proběhla turnajová hra Přestřelka, kdy se děti snažily v časovém limitu na území druhého týmu naházet, co nejvíce míčků. V noci se konala stezka odvahy.

 

11. den – Vynález telefonu a televize

Bez milovaných iphonů ani krok, takže byl vynález telefonů pro většinu z nás osobní. Dopoledne se konala Bramborová liga a pak se týmy pomocí kelímků a provázků dorozumívali. Když se zvládla ta hovornější část telefonní komunikace, tak děti zahrály hru SMS. Odpoledne musely dát děti dohromady televizní program jednotlivých televizních stanic. Dopisy do budoucnosti, tudíž obsahovaly tipy na nejlepší televizní pořady.

 

12. den – Vlajkovka

Nejočekávanější a nejoblíbenější hra našeho tábora. Dopoledne si děti vyráběly v týmech utvořených speciálně pro tuto hru vlajky, prošlo se území pro hru a ti, kdo je ještě neznali, se seznámili s pravidly. Před obědem začala hra, která trvala až do pozdního večera.

 

13. den – Vynález kriminalistiky

Dopoledne se děti vydali na blízkou louku, kde na ně čekali příslušníci policie, kteří jim odebrali otisky prstů, dovolili dětem prohlédnout si policejní auta a vyzkoušet vybavení, které policista nosí u sebe. Odpoledne nám přišel v děkovném dopise z budoucnosti i poslední kus z mapy ke slibovanému pokladu a zašifrované azimuty. Děti tedy musely vyluštit šifru a vydaly se po stopách svých pokladů. Po návratu do tábora na děti čekal raut, kde je vedoucí obsluhovali. Po rautu se vyhlásil vítěz letošní celotáborové hry a týmy si rozebraly dorty. Jídelní zábava pozvolna přešla v poslední diskotéku.

 

14. den – Závěrečný den

Poslední den probíhal v duchu loučení, focení, rozdělování cen, medailí a diplomů. Pak už jsme naskočili do autobusu a mohli se těšit, co nám přinese další tábor.